Opublikowano Dodaj komentarz

Koronawirus wywoła największy kryzys gospodarczy od 100 lat – jak się na niego przygotować – 10 porad

Dziś chciałbym wam podsunąć kilka rad w odnośnie kryzysu jaki nas czeka w najbliższych miesiącach lub nawet latach. Panika związana z pandemią w bardzo krótkim czasie zmieniła naszą rzeczywistość nie do poznania. 

Być może właśnie Ciebie skutki panującej sytuacji już dotknęły. W związku z tym przygotowałem listę niezbędnych (moim zdaniem) czynności do wykonania aby zaistniała sytuacja nie doprowadziła do katastrofy w Twoim życiu zarówno tym prywatnym jak i biznesowym. 
 
Każdy mały (i nie tylko) biznes w czasie panowania korona wirusa musi bardzo szybko dostosować się do nowych warunków i znaleźć na siebie pomysł. Jednak czy aby na pewno trzeba się dostosowywać juz teraz – jutro, pojutrze. 
 
Uważam, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje które są kluczowe dla naszej przyszłości. Dlatego też jeśli chodzi o przebranżowienie lub być może lekki pivot Twojego biznesu, proszę przygotuj się do tego na spokojnie – daj sobie czas – zwłaszcza jeśli jesteś jednoosobową działalnością gospodarczą.
 
Na ten moment to co musisz zrobić, to PRZETRWAĆ.
 
Skup się zatem na rzeczach, które dają cashflow Tobie i Twojej rodzinie tu i teraz, nie na wywracaniu swojej firmy do góry nogami.
Aby jak najpłynniej przejść przez obecną sytuację przygotowałem listę 10+ rad dla Ciebie. Proszę zapoznaj się z nimi i jeśli możesz wprowadź wybrane z nich w życie. Pierwsze dwie rady dotyczą Ciebie, kolejne Twojego biznesu:)
 
Oto one:
 

Po pierwsze zadbaj o siebie!

 
Wszyscy mówią noś maseczki, noś rękawiczki, oraz nie wychodź z domu. Rób wszystko aby izolować swój organizm i ciało od koronawirusa. 
 
Jednak gdyby zastanowić się głębiej i jednocześnie posilić się danymi, dowiemy się że korona wirus zabija osoby o osłabionym układzie immunologicznym. Osoby o dobrej odporności najprawdopodobniej nawet jeśli się zaraza – nie zauważa tego faktu. 
 
Dlatego też:
 • Zacznij trenować
 • Zdrowo się odżywiaj
 • Rzuć nałogi (np.: papierosy)
Są to najprostsze rzeczy, które możesz zrobić tu i teraz, po to aby zabezpieczyć swoje życie.
 
 

Miej gotówkę!

 
Państwo będzie teraz miało bardzo duże wydatki związane z pandemią. Pochłoną one miliardy zł. Pytanie czy nas (jako państwo) na to stać. Domyślam się, że możemy mieć małe problemy. 
 
Nie wykluczone jest, że w miarę potrzeb Państwo sięgnie po pieniądze społeczeństwa czy to w postaci pożyczek czy jakkolwiek to nie zabrzmi pewnego rodzaju konfiskaty.
 
Jeśli taka sytuacja miałaby wystąpić, lepiej mieć gotówkę. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby Grecja w której to rząd skonfiskował cześć pieniędzy obywatelom. 
 
Nie wiem czy w Polsce taka sytuacja wystąpi, jednak nic nie jest wykluczone. 
 

Sprzedawaj ONLINE

 
Usiądź i pomyśl które elementy w Twoim biznesie możesz przenieść do internetu. Nie, nie chodzi o to żebyś od razu budował sklep internetowy czy platformy SaaS. To nie ten moment.
 
Może zamiast tego zrób prostą stronę w ladowania tzw. Landing page (tak, gwarantuje Ci ze możesz zrobić to samodzielnie, chociażby posilając się poradnikami z YouTube) a następnie promuj swoje konsultacje, produkty, usługi, cokolwiek co możesz spieniężyć bez osobistego kontaktu z klientem. 
 
Uwaga! Nie produkuj słabej jakości e-booków, czy kursów w pośpiechu, nie chodzi o To żeby sprzedawać słabej jakości produkty – wszyscy jesteśmy w tej samej rzeczywistości dlatego „żerowanie” na kimś poprzez sprzedawanie słabej jakości materiałów nie jest w porządku.
 
Jeszcze raz przypomnę NAJWAŻNIEJSZY teraz jest cashflow, który możesz wygenerować w swojej firmie. Dlatego polecam skupić się własnie na tym.
 

Wiedza zamiast złota

 
Wiele osób posiadających zapasy gotówki zastanawia się co z nią zrobić aby jej nie stracić. 
 
Czytając rożnego rodzaju treści w internecie oraz przeglądając fora, zauważyłem że wiele osób zastanawia się nad inwestowaniem… chociażby w złoto. 
 
Nie wiem ile pieniędzy posiadasz ale wiem ze czasy będą niestabilne w związku z tym musisz się przygotować na kilka scenariuszy. Zarówno na ten dobry:
 
Za kilka tygodni wszystko wróci do normy i znów będę zarabiać.
jak i na ten zły:
 
Moja firma upadnie.
Zamiast oglądać netfliksa i zastanawiać się w co by tutaj zainwestować pieniądze które posiadasz, naucz się konkretnej pożądanej na rynku pracy, umiejętności. W końcu od kilku lat prowadzisz firmę, w związku z tym założę się, że potrafisz:
 
 • negocjować
 • sprzedawać
 • reklamować produkty
 • Zarządzać zespołem
 • Zatrudniać 
 • Być Mozę znasz jakieś obce języki
 
Doszlifuj te umiejętności i STAŃ się ATRAKCYJNY na rynku pracy. Kto wie, być może będziesz musiał/ła zacząć prace na czyjś rachunek.
 
 

Negocjuj

 
Z kim tylko się da. Wynegocjuj zniżki na:
 • Wynajmie lokalu, magazynów, hal produkcyjnych
 • Być może masz umowę z jakimś dostawcą spisaną kilka lat temu i stawki na rynku mocno spadły? Sprawdź to i również negocjuj takie umowy.
 • Zaproponuj pracownikom niższe pensje przez pewien okres czasu. Nie powinni Ci odmówić – bo jeśli się nie zgodzą to być może za 2-3 mc nie będą mieli już pracy. Wiem brzmi to strasznie ale niestety tak może być. 
 • Odrocz lub zmniejsz swoje zobowiązania tj.: raty leasingów, kredytów – tutaj też uważam, że nie powinno być problemów. W końcu lepiej żebyś przez pewien okres czasu płacił mniejsze raty a potem normalne ( gdy wszystko się unormuje) niż żebyś zrezygnował tu i teraz.
 
Takie ruchy pozwolą ci posiadać większą ilość gotówki w firmie, co równa się większym możliwościom przetrwania na rynku.
 
Dlaczego to jest takie ważne?
 
Otóż aktualna sytuacja może trwać tydzień, miesiąc, pół roku, rok. Nikt nie wie ile będziesz potrzebować gotówki aby kontynuować swoją działalność.
Jednym słowem im więcej jej będziesz mieć tym lepiej dla Ciebie, Twojej rodziny i firmy.
 
 

Obniż koszty

 
Tutaj mam na myśli zarówno koszty prywatne jak i firmowe. 
Pomyśl, czy aby naprawdę potrzebujesz rzeczy, którą planujesz kupić, prześpij się z decyzją o zakupie. 
 • Jeśli coś nie jest niezbędne – nie kupuj tego.
 • Jeśli nie masz na to gotówki – nie kupuj tego.
 • Jeśli dany zakup może poczekać – niech poczeka.
 
Zamiast tego odłóż kasę. Dlaczego? Bo jak w każdym kryzysie, niezależnie od jego wielkości „cash is the king”.
 
 

Korzystaj z pomocy państwa

 
Zastanawiasz się czy należy Ci się pomoc tzw. Tarczy?
 
Nie wiesz czy ją otrzymasz. Nie zastanawiaj się tylko – złóż wniosek. Są to pieniądze, które Ci się NALEŻĄ, więc skorzystaj z nich. 
 
 

Pomyśl, jak dodać druga nogę do biznesu.

 
Jest to idealny moment na rozszerzenie wachlarza produktów w Twojej firmie. Zwłaszcza jeśli Twój biznes został odgórnie zamknięty na pewien czas. 
 
Jesteś fryzjerem lub kosmetyczką i nie masz dochodów? Podam Ci teraz receptę na to jak poprawić Twoją sytuację.
 
 
 1. Zadzwoń do wszystkich swoich klientów z propozycją zakupu produktów kosmetycznych lub voucherów do wykorzystania po pandemii
 2. Zamów produkty z hurtowni 
 3. Rozsyłaj klientom za pobraniem lub po przedpłacie
 4. Nadmień, że jest to nieoceniona pomoc dla Twojego biznesu, która pomoże ci przetrwać. 
 5. Jeśli chodzi o vouchery sprzedawaj je pakietami np.: Jeśli strzyżenie kosztuje 50 zł sprzedawaj pakiety po 6 strzyżeń za 250 zł, płatne jednorazowo.
 
Tutaj ważne jest aby nie tracić czasu na relaks tylko usiąść pomyśleć i zacząć działać.
 
Przypomnę, obecna sytuacja może potrwać dłużej niż miesiąc lub nawet dwa czy trzy. Co więcej może ona wrócić na jesieni. Zabezpiecz się już teraz poprzez kreatywne podejście do Twojego biznesu. KOMBINUJ.
 
 

Zabezpiecz siebie i przekształć firmę z sp z o.o.

 
Być może nie pomyślałeś o tym wcześniej a uważam że jest to konieczne. Może się zdążyć ze za kilka miesięcy nie będziesz wypłacalny dla swoich kontrahentów.
 
Wówczas będąc na JDG odpowiadasz całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. W przypadku SP. Z O.O. Odpowiadasz do wysokości kapitału zakładowego spółki. Wykorzystaj to zwłaszcza jeśli działasz na JDG a masz duże zobowiązania.
 
Pozwoli Ci to zabezpieczyć ciebie i rodzinę na wypadek braku płynności i ewentualnego bankructwa. 
 
 

Nie bierz kredytów, a jeśli Ci brakuje pieniędzy to pożycz od znajomych. 

 
Jeśli nawet po wszelkich staraniach dojdzie do sytuacji w której to braknie Ci pieniędzy. Możliwe, że będziesz zmuszony kredytować swoją firmę. Już teraz banki weryfikują podatność prowadzonej przez Ciebie działalności na skutki pandemii. 
 
W związku z powyższym istnieje spore prawdopodobieństwo że możesz nie dostać kredytu z banku.
 
I tutaj zaczynają nie schody – przestrzegam cię przed braniem pożyczek w parabankach i u tzw.: Lichwiarzy. Może to pogorszyć Twoją sytuacje zamiast poprawić. Już lepiej sprzedaj udziały w swojej firmie lub pożycz od znajomych przedsiębiorców którym biznes lepiej idzie. 
 
Natomiast, jeśli nie musisz nie kredytuj się teraz, zwłaszcza w instytucjach niskiego zaufania.
 
I przechodzimy do ostatniego punktu….
 
 

Reklamuj swoje usługi i produkty. 

 
Koszty reklamy diametralnie spadły. Wypracuj przewagę konkurencyjną swojej firmy i ściągnij do niej… pieniądze. Możesz zaoferować promocje, upusty, rabaty. Cokolwiek co spowoduje, że twoje usługi czy też produkty będą konkurencyjne i ich sprzedaż spowoduje wzrost przychodów.
 
 
Jeśli wprowadzisz w życie (do swojej firmy) którykolwiek element z powyższej listy – będzie to lepsze niż gdybyś miał/miała siedzieć i się zamartwiać.
 
Właśnie teraz działaj mocniej, bardziej i szybciej niż kiedykolwiek do tej pory.
 
Życzę Ci powodzenia i przede wszystkim zdrowia!
 
P.S. Specjalnie dla czytelników bloga przygotowałem specjalny, bezpłatny poradnik pozwalający pozyskiwać klientów do Twojego biznesu online. Jest to konkretna strategi która zadziała w każdym biznesie – zarówno teraz jak i w przyszłości. Pobierz ją i niech Ci służy.
 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *