Opublikowano Dodaj komentarz

Bez tych 5 rzeczy ZAWSZE będziesz pracownikiem w swojej firmie.

Wielu przedsiębiorców prowadzących własne firmy, marzy o  tym aby osiągnąć niezależność finansową oraz posiadać więcej wolnego czasu niż pracownik etatowy. 

Niestety realia są takie, że mało komu się to udaje. W praktyce, właściciel firmy pracuje po 16h na dobę, dbając o nią oraz o swoich pracowników. 
Systematycznie, co jakiś czas wybuchają pożary: 
 
 • Spadająca sprzedaż
 • Niespodziewane wydatki
 • Odchodzący pracownicy
 • Roszczenia klientów
 • Źle wykonywane obowiązki przez pracowników
 • Kontrole urzędów państwowych
 • Itd. 
Ile razy, jako przedsiębiorca, miałeś ochotę rzucić to wszystko i wyjechać w przysłowiowe Bieszczady? Domyślam się że dużo, ponieważ też jestem przedsiębiorcom i nieraz miałem takie przemyślenia.
 
Wiem jednak, że prowadzenie firmy nie musi tak wyglądać. Pokazała mi to historia mojego mentora Tomka, którą opisałem w jednym z postów na tym blogu
 
Jeśli jeszcze nie czytałaś, serdecznie zapraszam do lektury. 
Na podstawie tej historii, wraz z Tomkiem stworzyliśmy listę pięciu kluczowych elementów, bez których Twoja firma nigdy nie stanie się biznesem a Ty zawsze będziesz jej pracownikiem. 
 
Nie przedłużając przejdźmy do meritum. 
 

1. Musisz wiedzieć komu sprzedajesz

 
Wielu przedsiębiorców bagatelizuje ten temat. Uważają, że każdy może być ich klientem i każdemu kto chce kupić, trzeba sprzedać. niestety to jest błędna droga. 
 
W praktyce takie postępowanie prowadzi do natłoku obowiązków, przepracowania, frustracji oraz zmniejszenia zysków. 
 
Jak udowadnia Zasada Pareto 80% zysków jest generowane przez 20% klientów. To właśnie te 20% klientów, są to klienci na których powinieneś się skupić. To jest właśnie Twoja grupa docelowa. 
 
Bez jasno określonej, zdefiniowanych grupy docelowej, Twoja firma będzie świadczyć usługi bądź sprzedawać produkty wszystkim a jak wiadomo jeśli ktoś jest do wszystkiego to jest do niczego. 
 
Zatem jeśli świadczysz usługi w swojej firmie wypisz te, które są najczęściej kupowane i te za które klienci płacą najwięcej. Sprawdź kto je kupuje, zadbaj o tych klientów, a następnie poszukaj podobnych osób na rynku i spraw aby stali się twoimi nowymi klientami. To samo tyczy się produktów, które oferujesz w swoim sklepie zarówno stacjonarnym jak i internetowym. 
 
Jeśli natomiast prowadzisz firmę krótko i na podstawie swoich aktualnych klientów nie jesteś w stanie określić swojej idealnej grupy docelowej musisz ją stworzyć.
 
Jak to zrobić pokażę Ci w dalszej części artykułu. 
 

2. Sprzedawaj w jeden sposób  (zwłaszcza na początku)

Wiele firm, zwłaszcza na początku swojej drogi chwyta się kilku a nawet kilkunastu sposobów na sprzedaż swoich produktów lub usług. Bardzo często odbywa się to pod wpływem głosu opinii publicznej. 
 
Jeśli Konkurencja prowadzi kanał na youtubie, Ty też musisz. 
Jeśli Konkurencja prowadzi bloga, Ty też musisz. 
Jeśli Konkurencja nagrywa podcasty, Ty też musisz. 
Jeśli Konkurencja ma sport w radiu lub telewizji, Ty też powinieneś. 
 
Jest to bardzo poważny błąd, popełniany przez wielu przedsiębiorców. Bowiem każdy z tych kanałów pozyskiwania klientów wymaga nakładów zarówno finansowych jak i czasowych. Jeśli zatem nie masz kilkuset tys zł na działania marketingowe, nie rozpraszaj swojej uwagi oraz finansów na wiele różnych kanałów pozyskiwania klientów. 
 
Zamiast tego skup się na jednym dochodowym kanale pozyskiwania klientów i korzystaj z niego tak długo jak tylko będziesz mógł. Jeśli z biegiem czasu pojawiam się środki finansowe oraz czasowe na to aby w twojej firmie wdrożyć kolejny kanał pozyskiwania klientów – to jest dobry moment aby to zrobić. 
 
Jak wybrać ten jeden skuteczny kanał pozyskiwania klientów również opiszę w dalszej części tego artykułu. 
 

3. Niech Twój produkt spędza sen z powiek

Jeśli już będziesz miał wybraną grupę docelową i wdrożony jeden skuteczny kanał pozyskiwania klientów, kolejną rzeczą o którą musisz zadbać to Twój produkt lub usługa czyli to co sprzedajesz. 
 
Konkurencja na rynku w twojej branży jest bardzo duża, dlatego twój produkt musi być lepszy niż produktów konkurencji. 
 
Podam ci teraz przykład i jednocześnie receptę na to aby dowiedzieć się czy to co oferujesz jest lepsze od konkurencji. 
 
Wyobraź sobie teraz sytuację: 
 
Stoisz pod ściana wraz z innymi CEO swojej konkurencji i słyszysz jedno polecenie : opisz swój produkt w taki sposób aby odróżnić się od konkurencji jeśli się nie odróżnisz zginiesz. Co powiesz?
 
Być może to ćwiczenie wygląda drastycznie i mało naturalnie ale uwierz mi jest diabelnie skuteczne. 
 
Nie żartuje, poświęć chwilę i zrób to ćwiczenie, wyobraź sobie teraz powyższą sytuację a następnie udziel odpowiedzi w kilku zdaniach. To będą te zdania, które powinieneś mówić swoim klientom. To będą te informacje, które odróżniają Cię od konkurencji, jednocześnie pozostawiając ją w tyle. 
 

4. Klient nasz Pan

Powiedzenie klient nasz pan wywodzi się jeszcze z czasów kapitalizmu. Jednak w dzisiejszych czasach nabiera troszeczkę innego znaczenia, tego dosłownego. 
 
Jeszcze raz wrócę do poziomu konkurencji w twojej branży. Jest zapewne duży. Dlatego teraz, jak nigdy wcześniej musisz zadbać o swojego klienta, każdego kolejnego klienta. Pozwoli ci to zbudować markę, i jednocześnie dobrą opinię. W dzisiejszych czasach jest to szalenie ważne, zwłaszcza dlatego, że klienci niewiedzą komu mogę zaufać w danej branży i to macie być właśnie Ty i Twoja firma. 
 
Skutkiem ubocznym nadzwyczaj dobrego traktowania klientów jest jeszcze jedna rzecz, napisze o niej w końcówce  artykułu. 
 

5. Procesy i procedury

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz wprowadzić w swoim biznesie są procesy i procedury. Jak wiadomo, nic w życiu nie jest na stałe, również Twoi pracownicy. Zastanów się, co by było gdyby dzisiaj wszyscy Twoi pracownicy odeszli. Co by się stało gdybyś na zatrudnienie całej nowej kadry miał miesiąc. Udałoby ci się to? Domniemań,  że nie. 
 
Jednak wiem że korporacje potrafią zatrudniać, nawet kilkadziesiąt osób miesięcznie do jednego działu. A to wszystko dlatego, że posiadają procesy i procedury. Co więcej potrafią ich wdrożyć oraz przeszkolić, co w efekcie daje to, że te osoby po miesiącu są w stanie pracować tak jak osoby które są w tej firmie znacznie dłużej. 
 
Dzięki procesom i procedurom korporacje mogą również ulepszać: 
 
 • proces sprzedaży
 • proces marketingu
 • proces zatrudniania
 • proces wdrażania
 • proces reklamacji
 • proces obsługi klienta
Tak naprawdę, dzięki temu mogą się rozwijać i skalować. 
 
Jest to jeden z najważniejszych wymienionych elementów. Pozwolą ci one docelowo odciąć się od firmy, w sensie działania operacyjnego. 
 
Jeśli wszystkie te elementy o których tutaj wspomniałem chcesz wdrożyć w swojej firmie – gratuluję. 
 
Jest to jedna z najlepszych decyzji jaką możesz podjąć. Wiem nie jest to łatwe, nie zrobisz tego w jeden dzień, ale uwierz mi wdrożenie tych 5 elementów pozwoli ci osiągnąć to co nie udaje się wielu przedsiębiorcom – wolność finansową i czasową. 
 
Jeśli chcesz uniknąć wielu prostych banalnych oraz bardzo kosztownych błędów podczas wdrażania każdego z tych elementów swojej firmie kliknij w poniższy Link. Znajdziesz tam stronę gdzie będziesz mógł dołączyć do naszej społeczności z którą tą co miesiąc dzielimy się praktycznymi informacjami na temat tego jak przekształcić firmę w biznes. 
 
 
 
 
 
 
Nieograniczonych wzrostów Ci życzę!
 
pozdrawiam, Jan
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *